دکتر معصومه آقاپور علیشاهی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: مجلس در ارتقا جایگاه و حل مشکلات علمی و صنفی صنعت چاپ مصمم است

دکتر آقاپورعلیشاهی در نشست فناوری چاپ در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح کرد
مشکلات صنعت چاپ در بخش مالیات بر ارزش افزوده و ایجاد رشته های دانشگاهی حل می شود
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درنشست نقش علوم و فناوری های نوین چاپ در انقلاب چهارم صنعتی که به همت انجمن علمی فناوری چاپ ایران در معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد در جمع دست اندرکاران این صنعت اعلام کرد: صنعت چاپ صنعت استراتژیک، درآمد و اشتغالزای دنیا است و باید تلاش کنیم مشکلات این صنعت درکشورمان نیز در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار بگیرد و با همکاری دولت، مجلس و دست اندرکاران این صنعت برطرف شود.
به گزارش روابط عمومی انجمن علمی فناوری چاپ ایران دکتر معصومه آقاپورعلیشاهی با اشاره به اینکه صنعت چاپ می تواند پاسخگوی بخش مهمی از صادرات کشورمان را به بازار 400 میلیونی کشورهای منطقه باشد خاطرنشان کرد: مجلس با جدیت موضوع مشکلات صنعت چاپ در بخش مالیات بر ارزش افزوده، واردات مواد اولیه، ورود و انتقال تکنولوژی، توسعه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در این بخش و ایجاد رشته های دانشگاهی جدید در حوزه چاپ را پیگیری می کند.
وی بر نقش آفرینی دست اندرکاران و فعالان صنعت چاپ بر حل مشکلات این صنعت تاکید کرد و با اشاره به نقش ستاد فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت در حمایت از فناوری های نو بر تعامل بیشتر این ستاد با صنعتگران حوزه چاپ و انجمن علمی و فناوری چاپ اشاره و تصریح کرد: ایجاد مراکز نوآوری که در حال حاضر در بخش های مختلف در حال راه اندازی است در صنعت چاپ هم یک ضرورت است و می تواند به بسیاری از نیاز در زمینه ایجاد استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان و فناور، بومی سازی و تولید تکنولوژی، ارتباط سازنده دانشگاه و صنعت پاسخ دهد.
وی با اشاره به اینکه صنعت چاپ با صنعت بسته بندی و بسیاری از صنایع گره خورد گفت: این بخش در سالیان گذشته مورد غفلت واقع شده ولی باید تلاش کنیم به جایگاه واقعی و استراتژیک خود به عنوان چند صنعت برتر مثل سایر کشورهای پیشرفته برسیم.
ضرورت توجه به بومی سازی علوم و فناوری چاپ در کشور
دکتر محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران به عنوان متولی و برگزار کننده پنجمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ نیز در این نشست بر حمایت و نقش آفرینی هر چه بیشتر معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری در بومی سازی علوم و فناوری چاپ در کشور تاکید کرد و خارنشان کرد: خوشبختانه همکاری خوبی بین انجمن علمی فناوری چاپ و ستاد فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونا علم فناوری ریاست جمهوری آغاز شده و انتظار داریم این همکاری در زمینه راه اندازی کمیته های تخصصی و همکاری بین دانشگاه و صنعت، ایجادشرکت ها و کسب و کارهای دانش بنیان و فناور و بومی سازی و تولید فناوری نوین و … به صورت کاربردی و عمیلیاتی صورت بگیرد.
مدرس دانشگاه علم وفرهنگ جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه 90 درصد تجهیزات و بیش از 80 درصد مواد اولیه صنعت چاپ وارداتی است یادآور شد: باید تلاش کنیم با بومی سازی این صنعت، ارتقاء جایگاه آن و تدوین و تعریف هویت مستقل برای این صنعت به صادرات، اشتغال و تولید در این صنعت مولد، استراتژیک و حیاتی جامه عمل بپوشیم.
ستاد فتونیک و ساخت معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری از فناوری حوزه چاپ حمایت می کند
مهندس محمد قریشی کارشناس ستاد فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری یز در این نشست بر آمادگی این ستاد برای حمایت از صنعت راهبردی چاپ در زمینه های مختلف، علمی، فنی و تولیدی و … اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضربه موضوع صنعت چاپ و بویژه چاپ سه بعدی به عنوان یکی ازفناوری های نوظهور توجه ویژه داریم و آن را به عنوان یک ماموریت تعریف نموده ایم.
وی بر ترسیم یک نقشه راه در زمینه علوم و فناوری اشاره و با ذکر این نکته که دهها شرکت دانش بنیان، مرکز علمی و دانشگاهی در زمینه ساخت مواد و موضوعات مرتبط با چاپ و … با معاونت علم و فناوری همکاری می کنند خاطرنشان کرد: در زمینه آموزش، فعالیت های تخصصی، راه اندازی شرکت های دانشگر و دانش بنیان و ایجاد مراکز نوآوری و آشنایی دانش آموزان و دانشجویان بیش از گذشته در حوزه صنعت چاپ نقش آفرینی کنیم.
ضرورت توجه به آمار، اطلاعات و گردش مالی صنعت چاپ در کشور
مهندس رضا رضایی پیشکسوت حوزه چاپ نیز در این نشست با اشاره به اینکه صنعت چاپ در کشورمان بیش از 200 سال قدمت دارد گفت: صنعت چاپ با همه قدمتی که دارد هنوز فاقد آمار، اطلاعات و گردش مالی مشخص و قابل اتکاست بنابراین برای سیاستگذاری و برنامه ریزی صحیح برای این صنعت توجه به اطلاعات و آمار و تدوین برنامه جامع یک ضرورت است.
این پیشکسوت با اشاره به اینکه صنعت چاپ در کنار بسته بندی معنا پیدا می کند گفت: 15 درصد صنعت چاپ در حوزه نشر و 85 درصد این صنعت در حوزه بسته بندی تعریف می شود. و باید چاپ و بسته بندی را باهم ببینیم و این صنعت را به عنوان یک صنعت درآمدزا و اشتغالزا برای توسعه کشور و موثر در همه بخش های تولیدی و صنعتی کشور قلمداد و تعریف کنیم.
ضرورت همکاری بیشتر صنعت چاپ و دانشگاه
دکتر سارینا آبائی کارآفرین و عضو اتاق بازرگانی نیز در این نشست به موضوع ارتباط سازنده و ضرورت همکاری دانشگاه و صنعت در حوزه چاپ پرداخت و اظهار داشت: دنیا به سوی انقلاب چهارم صنعتی حرکت می کند و نقش صنعت چاپ در این راستا بسیار مهم است.
وی افزود: اقتصاد سبز، توسعه شبکه های اجتماعی و پیام رسان و نشر دیجیتال نیز از موضوعاتی است که با توسعه صنعت چاپ ارتباط تنگاتنگی دارد بنابراین باید همه بخش ها خود را با تحولات صنعت چاپ و نشر و …. هماهنگ نمایند.
در این نشست که توسط انجمن علمی فناوری چاپ برگزار شد دکتر پور مهدیان استاد دانشگاه امیرکبیر در زمیه ضرورت ایجاد رشته های دانشگاهی در حوزه چاپ، اطلاعات و گردش مالی صنعت چاپ در کشور، جواد آقاجانلو عضو تعاونی لیتوگرافان ایران در زمیه نیازهای این صنعت، مهندس طائل از چاپخانه بانک مرکزی و مدرس این حوزه در زمینه توجه صنعت چاپ به موضوع پول و اسکناس، سعید کلاری در زمینه مشکلات این صنعت، طاهریان در زمینه مشکلات علمی و فنی صنعت چاپ و … سخنرانی کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 9 =