ایجاد مراکز رشد تخصصی استارت آپ های صنعت چاپ یک نیاز است

ضرورت ایجاد مراکز رشد تخصصی استارتاپ های صنعت چاپ، راه اندازی رشته های صنعت چاپ در دانشگاه ها و همچنین لزوم همکاری صنعت و دانشگاه در این صنعت از جمله مباحث مهمی بود که در دومین روز از پنجمین نكوداشت هفته علوم و فناوری چاپ در دانشگاه صنعتی امیر کبیر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در دومین روز از پنجمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ عصر ديروز یکشنبه”نشست کسب و کارهای دیجیتال و نقش شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در بومی سازی صنعت چاپ” در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

در این نشست که با حضور جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه امیرکبیر در رشته پلیمر، رنگ و چاپ و فناور ی اطلاعات و همچنین مدیران و دست اندرکاران حوزه صنعت چاپ همراه بود، چالش ها، فرصت ها و آینده صنعت چاپ در زمینه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سیدعلی رضاهاشمی گلپایگانی عضو هیات علمی دانشکده فناوری اطلاعات دانشگاه امیر کبیر در این نشست با تقدیر از نقش انجمن علمی فناوری چاپ ایران در توجه به صنعت چاپ و نزدیکی بین صنعت و دانشگاه گفت: در حال حاضرایجاد مرکز یا مراکز رشد تخصصی که بتوانند استارتاپ ها و شرکت های فناور حوزه چاپ را مورد حمایت قرار دهند یک ضرورت و نیاز است.

وی از صنعت چاپ بعنوان یک حوزه بین رشته ای یاد کرد و گفت: به طور حتم فناوری اطلاعات بیش از هر صنعتی در حوزه صنعت چاپ کاربرد دارد و زمینه ساز ایجاد کسب و کارها و استارتاپ های بسیاری در این حوزه است.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اینکه زبان صنعت مسئله محور و زبان دانشگاه علم محور است و هر دوبخش نیز مهم محسوب می شوند، افزود: در این زمینه انجمن علمی فناوری چاپ می تواند زمینه ساز ایجاد همکاری ها و زیرساخت ها برای تحقیق و توسعه، نزدیکی دانشگاه و صنعت و توسعه خدمات، نوآوری ها و محصولات این حوزه باشد.صنعت چاپ تشنه ورود استارت آپ ها است.

محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ايران نیز در این نشست تخصصی با تاکید بر اینکه صنعت چاپ از نگاه سنتی رنج می برد، اظهارکرد: در حال حاضر صنعت چاپ تشنه ورود فارغ التحصیلان و دانش آموختگان مرتبط با این بخش برای ایجاد کسب وکارهای استارتاپ و دانش بنیان است.

وی بااشاره به همکاری انجمن علمی فناوری چاپ بعنوان یک پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت یادآور شد: با همکاری و حمایت دانشگاه و صنعت می توان شاهد شکل گیری کسب و کارهای نو و دانش بنیان در عرصه چاپ، تولیدات و تجهیزات صنعت چاپ بود.

منوچر خراسانی عضو هیات علمی دانشکده پلیمر دانشگاه امیرکبیر نیز در این نشست با تاکید براینکه صنعت چاپ در دنیا جز چند صنعت برتر است، گفت: صنعت چاپ به طور حتم می تواند محورتوسعه اشتغال و صادرات در کشور باشد.

وی بیان کرد: ۲۵ سال است که در حوزه دانشگاهی و تولید صنعت چاپ فعالیت می کنیم اما باید اعتراف کنیم که دانشگاه و صنعت در حوزه چاپ به نیازها و کارکردهای یکدیگر واقف نیستند و همکاری لازم را ندارند.

حسین عیوض محمدلو عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمیر و رنگ نیز در این نشست بر توسعه استارتاپ ها و دانش بینان اشاره کرد و گفت: راه اندازی رشته های صنعت چاپ با توجه به اهمیت و و جایگاه صنعت چاپ در منطقه و دنیا یک ضرورت است.

وی با اشاره به اینکه، صنعت چاپ یک صنعت بکر و دست نخورده است گفت: با شکل گیری انجمن علمی فناوری چاپ، همکاری دانشگاه و صنعت و راه اندازی رشته های دانشگاهی این حوزه می توان کسب و کارهای بسیاری را برای علاقمندان استارتاپی فراهم کرد.

بهنام زنگی عضو هیات علمی دانشگاه هنر تهران نیز در این نشست با اشاره به واردات ۸۰ الی ۹۰ درصدی تجهیزات و محصولات مورد نیاز صنعت چاپ از خارج از کشور گفت: به طور حتم استارتاپ ها و دانش بنیان کشور می توانند کشور را از وارادات محصولات چاپی بی نیاز و خودکفا کنند.

وی اضافه کرد:: با ایجاد و توسعه شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در کسب وکارهای حوزه چاپ می توان این صنعت را در کشور بومی سازی و بخشی از نیازهای این صنعت را با تلاش و هممت نیروهای توانمند داخلی تامین کرد.

حسین رحیمی یگانه عضو هیات مدیره شتاب دهنده ایده تک نیز در این نشست، توسعه کارآفرینی در کشور را در گرو توجه به استارتاپ ها و جوانان فعال در این حوزه دانست.

وی اضافه کرد: برای شکل گیری استارت آپ های حوزه صنعت چاپ، صنعتگران و دانشگاه ها بایستی به وظائف و ماموریت های خویش در این حوزه توجه وافر داشته باشند.

بهمن پورمند نائب رئیس اتحادیه چاپ خانه داران تهران نیز با تاکید بر تعامل اتحادیه چاپخانه داران، انجمن علمی فناوری چاپ و دانشگاه ها برای رفع مشکلات صنعت چاپ خاطرنشان کرد: صنعت چاپ کشور از مشکلات عدیده ای رنج می برد و رفع این مشکلات در گرو همکاری دانشگاه ها و فعالان صنعت چاپ کشور است.

وی با تصریح اینکه، صنعت چاپ در حال حاضر در دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است گفت: با همدلی و همکاری بخش های مختلف دانشگاهی و صنعتی می توان این صنعت استراتژیک را به جایگاه واقعی خود در تولید اشتغال و صادرات رساند.

سید محسن محسنی عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر، اهمیت تربیت نیروهای دانشگاهی برای توسعه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های صنعت چاپ را مورد تاکید قرار داد.

وی اضافه کرد: در این زمینه همه دانشگا ها، فعالان صنعت چاپ و تشکل های این صنعت باید تعامل و همکاری لازم را بایکدیگر داشته باشند.

احمدرضا اعتماد مظاهری مدیرعامل شرکت تعاونی چاپ خانه داران نیز با اشاره به اینکه بسیاری از فعالان صنعت چاپ با مشکل فروش و بازاریابی مواجه هستند، خواستار تدوین برنامه های تخصصی آموزشی حوزه صنعت چاپ شد.

وی با بیان اینکه، با آموزش های تخصصی صنعت چاپ و ترویج دوره های بازاریابی می توان مشکلات فروش و بازاریابی این واحدها را برطرف کرد، افزود:این مهم با همکاری انجمن علمی و فناوری چاپ دانشگاه میسر خواهد بود.

سعید پورمهدیان عضو هیات علمی دانشکده پلیمر دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز در این نشست با اشاره به اینکه برای ایجاد رشته های با گرایش چاپ ملزوماتی مورد نیاز است، گفت: راه اندازی رشته های با گرایش چاپ به آینده موکول شده است.

وی اظهار امیدواری کرد در آینده با راه اندازی گرایش چاپ در حوزه دانشگاهی و تربیت نیروهای مورد نیاز صنعت چاپ گام های موثری برداشته شود.

در این نشست که با شعار صنعت چاپ، نوآوری و ارزش آفرینین برای تولید ملی برگزار شد، مدیران استراتاپ های همچون استارتاپ مقوا، نوین تک و دانشجویان اساتید این حوزه به بیان دیدگاه ها و تجربیات خود در حوزه صنعت چاذپ پرداختند و خواستار مشارکت و همکاری لازم به منظور رفع مسائل و مشکلات این صنعت در کشور شدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =