چاپ سه بعدی محور فعالیت مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انجمن علمی فناوری چاپ

نشست تخصصی «جایگاه علوم و فناوری های نوین و چاپ سه بعدی در صنعت چاپ» در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن علمی فناوری چاپ ایران در چهارمین نشست تخصصی چهارمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ، موضوع چاپ سه بعدی و اهمیت آن در تحولات صنعت چاپ موضوع چاپ سه بعدی و اهمیت آن در تحولات صنعت چاپ مورد بررسی قرار گرفت.
در این نشست تخصصی که با حضور دکتر محمود مهرداد شکریه دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری ، مهندس بیطرفان و جمعی از فعالان و دست اندرکاران صنعت چاپ برگزار شد ابعاد علمی و تخصصی چاپ سه بعدی بررسی و بر توجه به این فناوری تاکید گردید
دکتر شکریه در این نشست از اقدامات انجمن علمی فناوری چاپ در توجه به تحولات صنعت چاپ تقدیر کرد و گفت: انجمن علمی فناوری چاپ فراتر از مسایل جاری به موضوعات مهمتر از جمله چاپ سه بعدی توجه دارد.
رییس ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه صنعت چاپ قدیمی ترین صنعت دنیاست و این صنعت در شکل گیری فرهنگ و تمدن بشری نقش اول را دارد.
وی از فناوری های سه بعدی به عنوان یک فناوری برافکن و با تغییرات و تحولات عمده نام برد و یادآور شد: چاپ سه بعدی یکی از ابزارهای مهم انقلاب چهارم صنعتی است و جای خوشحالی دارد که یک تشکل بنام انجمن علمی فناوری چاپ ایران به این موضوع می پردازد و برای آن تلاش می کند.
مهرداد شکریه بر همکاری دانشگاه های فعال در امر صنعت چاپ، انجمن علمی فناوری با معاونت علم و فناوری تاکید کرد و گفت: صنعت چاپ در دنیا یک هزار میلیاد دلار گردش مالی دارد و باید مشخص کنیم که سهم صنعت چاپ کشور مان از این بازار چقدر است و چگونه می توانیم این صنعت بویژه صنعت سه بعدی را بومی سازی کنیم و با دنیا به رقابت بپردازیم.
وی با تصریح اینکه توجه به صنعت چاپ سه بعدی بسیار اهمیت دارد گفت: نظام ملی نوآوری در کشور ضرورت دارد بیش از هر زمان به تولید و تجاری سازی آن ، تولید ثروت و تربیت نیروهای توانمند برای ورود به بازارهای جهانی در امر صنعت چاپ و چاپ سه بعدی بپردازد.
دکتر شکریه ،ستاد فناوری های مواد و ساهت پیشرفته را چهاردهمین ستاد توسعه فناوری معاونت علم فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: جنبه تولید ثروت و صادرات و بازار برای فناوری های بومی بسیار اهمیت دارد و صنعت چاپ باید خلق ثروت از طریق نوآوری ها، همکاری با دانشگاه ها و استفاده از توان بخش خصوصی در اولویت قرار دهد و در این زمینه بومی سازی واپ سه بعدی و سایر بخش های صنعت بسیار اهنیت دارد و معاونت علم و فناوری از این صنعت و فعالیت های انجمن علمی فناوری واپ حمایت می کند.
مهندس محمد بیطرفان رییس انجمن علمی فناوری واپ ایران نیز با اشاره به اینکه همکاری های انجمن علمی فناوری چاپ با معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری می تواند آینده روشنی پیش روی صنعت چاپ قرار دهد یادآور شد: در حال حاضر چاپ سه بعدی مطرح است و این فناوری می تواند انقلابی در صنعت چاپ ایجاد مند.
وی صنعت چاپ را سومین صنعت (های تک) دنیا عن.ان کرد و گفت: صنعت چاپ در همه بخش ها نقش آفرین است و امیدواریم سایر دستگاهها و سلزمان ها نیز مثل معاونت علم و فناوری به این صنعت توجه نماید.
وی بر بومی سازی صنعت چاپ و چاپ سه بعدی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مواد اولیه صنعت چاپ از خارج وارد می شود بنابراین با حمایت معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری ، وزارتخانه ها و دانشگاه ها باید این صنعت به بومی سازی بپردازد.
مهندس مرتضی حاکی کارآفرین جوان و فعال صنعت چاپ نیز گفت: شاخص توسعه یافتگی هر کشوری، توسعه صنعت چاپ است و باید برای این صنعت نیروی انسانی توانمند تربیت کنبم.
مدیر چاپ آراد خارنشان کرد: چاپ سه بعدی یک فناوری سطح بالاست ولی باید با حمایت از این صنعت راه را برای توسعه این صنعت فراهم کنیم.
وی از ایحاد دویست شغل مستقیم و غیرمستقیم توسط واحد تولیدی خود خبر داد.
در این نشست دکنر سید امیر غفاری استاد دانشگاه ابعاد علمی و فنی چاپ سه بعدی را برای فعالان و اساتید چاپ تشریح کرد و به سوالات پاسخ گفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =